Shánění kulatiny

25. 4. 2012

Způsob dovozu kulatiny hodně závisí na množství, které chcete dovézt, a vzdálenosti odkud ji bude vozit. Jestli jsem to dobře pochopil, přicházejí v úvahu 3 varianty:

  1. Tvz. Klaďák. To je zkrátka veliký kamión na kulatinu. Vejde se do něj 20 kubíků, možná i mnohem víc. Délka je limitována - zřejmě na 12m - tedy alespoň u toho klaďáku, se kterým jsem měl možnost setkat se já. Cena za dovoz jednoho kubíku je kolem 120Kč do vzdálenosti cca 10-20km. Ale jedete-li s menším množstvím dřeva než třeba 20 kubíků, budou po Vás chtít možná doplatek za nevyužití kapacity klaďáku. Klaďák je opravdu veliké auto a tak zvažte, zda se k Vám dostane, zda není silnice někde příliš úzká.
    Klaďák má velikou manipulační ruku se kterou dřevo nakládá a vykládá.
  2. Vyvážečka. To je laicky řečeno "menší verze klaďáku". Jde o "přívěs" za traktor s menší manipulační rukou. Vyvážečka, kterou jsem použil já, má kapacitu zhruba 7-8 kubíků a uveze maximálně 8m dlouhé klády. Vyvážečka mě stála 500Kč za hodinu práce (ať nakládání, vykládání nebo cesta).
  3. Valník za traktor a vidle. Traktory mohou mít v předu hydraulické vidle (třeba jako ty na palety). Těmi lze naložit nějakou tu kulatinu na valník, který traktor potáhne. Nevýhodou je, že je potřeba hodně místa na manipulaci a zřejmě i 2 traktory - jeden s valníkem a druhý s vidlemi.

Smrková kulatina dnes stojí přes 2000Kč. Já ji sehnal za 2000Kč/m3.