Střešní okna

5.4.2013

 

Ahoj,

zkusím sepsat pár informací a zkušeností, které jsem nabyl při zajišťování střešních oken.

Rozhodli jsme se pro okna Velux. Sice jsou dražší než jiní výrobci, ale dostali jsme na ně dobrou referenci nezávisle od vícero lidí. Značka Velux je mimochodem prý dost uznávaná i ve skandinávských zemích, což je dle mého názoru dobrá vizitka.

Předpokládám, že s výběrem rozměru okna nebudete mít problém, že to Vám udělá projektant. Ikdyž na délku si okno můžete zvolit libovolně. Jde jen o to, aby se Vám vešlo do toho jednoho krokvového pole.

Dozvěděl jsem se, že instalaci oken je vhodné dělat až po zimě, kdy si střecha "sedne". Předejde se tím prý PŘÍPADNÝM poškozením způsobeným PŘÍPADNÝM sedáním konstrukce. No samozřejmě jak je toto riziko reálné, bůh ví, ale asi většinou není problém okna namontovat až druhý rok.

Další důležitá věc. Je důležité, aby zejména spodní strana okna byla 10-15cm od nejbližší střešní laťě. Jinak je zapotřebí tašky řezat a na takovouto úpravu už nedostanete onu desetiletou záruku! Protože to do okna může případně zatékat. ...Ale pokud si otvor necháte na délku třeba o 20cm delší, pak asi se vhodné místo pro osazení okna najde vždycky. A místo, které v otvoru nakonec zůstane nevyužité, můžete ze spodu docpat slámou. ...Čili doporučuji otvor pro okno na délku zhruba o 30cm delší, než je třeba. Aby s tím instalatér neměl problém. Dále pak je vhodné, aby na bocích bylo více jak 1cm prostoru od krokve nebo ostění. Já mám právě ten jeden centimetr a už se musela řezat nějaká izolace, že by jinak odstávala. Ale naštěstí to na záruku nemá vliv. Čili doporučuji otvor udělat na šířku celkově o 4 až 6cm delší (na každou stranu 2-3cm), než je vnější rozměr okna.

Já osobně jsem si žaluzie nekupoval. Uvidím, jak okna budou fungovat a kdyžtak je domontuji dodatečně (byl jsem ujištěn, že ikdyž už ten typ oken, který mám já, nebude na trhu, že žaluzie zůstanou stále stejné a bude je možné vždy dokoupit a doinstalovat). Jinak jsem si koupil to nejobyčejnější zasklení (dvojsklo). Protože i to nejobyčejnější je odolné proti kroupám. A nepřesvědčili mě, že investice do "lepšího" zasklení je pro mě potřebná. Podle mě je to už tak trochu tahák na peníze.

 

Hodně zdaru a světla :)
Honza.