Svépomocná stavba komínu

 

Zdravím vespolek,

zkusím pospat své zkušenosti se stavbou Letovického komínu.

 

Domnívám se, že stavba komínu je jednoduchá a každý, kdo má trochu zručnost a už někdy držel v ruce zednickou lžíci nebo podobné nářadí se do stavby komínu může pustit. Také bych rád zmínil, že podobné komínové systémy vyrábí třeba i Schiedel (výrazně dražší, ale údajně vyšší přesnost rozměrů jednotlivých komponent) a další. Uvedený popis bude tedy do veliké míry relevantní i pro tyto jiné systémy.

Materiál:

  • komín - dodá Keramika Letovice:
    • betonové tvárnice
    • vložky (rovné "roury", sopouch na připojení topidla, vložka na čistící dvířka, kondenzační jímka)
    • izolace
    • kamnářský tmel
    • komínová hlava
    • případně nerezovou "čepičku" na komín
    • dvířka
    • větrací mřížka
  • ostatní materiál - sežeňte si jinde:
    • roxory (6 nebo 8mm)
    • mrazuvzdorné lepidlo
    • kvalitní silikon
    • "azbestovou" šňůru

Nářadí:

  • flexa s diamantovým kotoučem
  • špachtle
  • míchadlo na lepidlo - nemusí být nutně
  • kýbl
  • vodováha
  • olovnice
  • metr
  • houbička
  • tužka na beton

Postup:

Než položíte první tvárnici

Komín není lehká záležitost. Váží skoro jednu tunu a zatížení jde pouze na cca 32x32cm (dle průměru kouřovodu). Takže to chce kvalitní základ pro komnín. Jelikož náš domek je dřevostavba stavěná na pilotech, pro kamna a komín jsme speciálně zbudovali sokl o rozměrech cca 1x2m. Sokl je pod zemí betonový, potom cca 0,5m Ytongu a na vršku cca 7cm armované betonové desky. Tak pevně doufám, že to tu zátěž vydrží :-) Máte-li dům na desce a né na pilotech, nemusíte asi nic řešit.

Doporučuji, aby první tvárnice ležela aspoň 4cm nad úrovní budoucí podlahy. To proto, aby kondenzační jímka a větrací mřížka nebyla zároveň s podlahou. Já toto neudělal a první tvárnici jsem osadil přímo na základnovou desku (pro mě základnová deska = úroveň podlahy) a už teď vidím, že to bude nepraktické. Pokud z kondenzační jímky opravdu něco poteče, vejde se mi tam tak možná akorát malinká sklenička, žádná větší nádoba se tam nevejde. Taky to podle mě bude nasávat prach z podlahy. Takže ne že by to vyloženě nefungovalo, ale bude to nepraktické. Schiedel pro tento účel vyrábí přímo nějakou základnovou patku nebo tak něco, takže klidně bych se nebál to použít a zkombinovat s Letovickým komínem, který takovouto věc nenabízí.

Také předpokládám, že víte jaký průměr komínu chcete, v jakých výškách chcete mít jaké otvory (sopouch, čistící otvor ap) a jak vysoký komín bude (vyústění by mělo končit alespoň 65cm nad úrovní hřebene střechy!).

Důležité je komín dobře zaměřit. Nikde nesmí být komín blíže než 5cm od hořlavých konstrukcí (dřevo). Takže stropní trámy, krokve, vrcholová vaznice - jakýkoliv dřevěný prvek musí být dál než těch 5cm. Takže si olovnicí pořádně rozměřte, kde přesně komín bude stát, aby vše vycházelo. Polohu komína naznačte na základnovém betonu tužkou.

Samotná stavba komínu

První tvárnice, kterou položíte, bude mít vyříznutý otvor pro větrací mřížku. Větrání je důležité pro odpaření případné vody, která se dostane mezi keramickou vložku a betonovou tvárnici (zatékáním nebo bondenzací). Stejně tak nahoře na vrchu komína je pod komínovou hlavou řada otvorů. Takže mezi komínovou hlavou a větrací mřížkou pěkně proudí vzduch. I proto je důležité izolaci mezi vložkama a tvárnicema nedávat do rohů tvárnic. Druhá funkce větrací mřížky souvisí s kondenzační jímkou, která je v podstatě první/nejspodnější keramický prvek v komíně. Tato jímka má ve své spodní části trubičku a slouží k odvodu zkondenzované vody. Profi řešení je, že se tato trubička připojí na systém odpadních rour. Ale já toto vůbec neřešil. Pokud k nějaké kondenzaci dojde, dám pod trubičku nějakou nádobku. Z toho důvodu je důležité, aby před větrací mžížkou (mřížka se dá vyndat) byl dostatečný manipulační prostor.

Tvárnice řežeme flexou s diamantovým kotoučem. Máte-li flexu nějakého menšího průměru jako já, budete muset řez dokončit a začistit majzlíkem. Je potřeba počítat s dilatací komínových vložek, takže otvory ve tvárnicích pro sopouch a čistící dvířka musí být vyříznuté s rezervou cca 3cm.

Tvárnice lepíme k sobě mrazuvzdorným lepidlem. V rozích tvárnic jsou malé otvory. Do nich se nasune roxor a zalije se řídkým lepidlem (tím samým, který tvárnice lepíte k sobě). Roxor by měl být tak dlouhý, aby zasahoval do více tvárnic a v každém rohu by měl ideálně končit někde jinde. Já to dělal tak, že jsem vyskládal vždy třeba 1,5m komína a pak jsem tam nasunul roxor a ten zalil. Takto jsem se vyhnul pracnému "navlékání" tvárnic na roxory.  ...Ale u toho zalévání těch rohových děr pozor. Letovické tvárnice mají jednu nectnost. A tou je to, že na jednom konci těch rohových děr jsou i takové drážky vedoucí směrem do středu tvárnice. Těmito drážkami to řídké lepidlo teče ven!!! Je tedy nutné, než budete tvárnice lepit, abyste všechny tyto drážky dopředu zalepili! (Na každé tvárnici jsou celkem 4 drážky - jedna u každé díry.) No sami se na tvárnice koukněte a pochopíte, kde co může téct ven a o čem tu mluvím. Je to opravdu důležité.

Každou nalepenou tvárnici zkontrolujte vodováhou a olovnicí, zda pěkně pasuje. Nějaké 2-3mm nesrovnalosti na délce jedné tvárnice nehrají roli. Tvárnice stejně nemají tu přesnost, každá je o 2 až 3mm jiná, takže jde v podstatě o to, aby to nelítalo třeba o 5mm a více.

Vložky lepíme dodaným kamnářským tmelem. Doporučuji jím nešetřit a drážky vložek pěkně vymazat. Dávejte si pozor na směr vložek. Měly by být umístěny tak, aby případný kondenzát na vnitřní straně vložky nevytékal případnou netěsností v tmelu spojující dvě sousední vložky směrem ven k izolaci. Mě se osvědčilo nejprve položit tvárnici, pak do ní vložit izolaci a do toho vložit vložku. Pokud nejprve upevníte vložku a pak se snažíte okolo ní dát izolaci, jde to někdy dost obtížně, protože někde škvíra mezi vložkou a tvárnicí může být menší a izolace se tam těžko vejde.

Při průchodu mezi patry nebo střechou doporučuji komín ukotvit k nosné konstrukci. Já upevnil komín ke krokvím a ještě jej asi dodatečně upevním k podlaze půdy - až jí budu dělat. Použil jsem k tomuto účelu normální závitové tyče M10 (lepší by byly M12) a železné vingly. Závitové tyče jdou od jedné krokve ke druhé a pomocí těch dvou vinglů svírají komín ve správné poloze. Shciedel pro tento účel nabízí svoje vlastní (drahé) řešení.

Pro nadstřešní část komína jednoznačně doporučuji si postavit malé lešeníčko uchycené nad krokvemi, na kterém budete stát. Také se mi velmi osvědčil pás, kterým jsem se jistil proti pádu. Hodně mi ten pás pomohl - v tom, že jsem se nebál v takové výšce žonglovat nad hlavou s 20ti kilovým flákem betonu.

Omítnutí

To mě teprve čeká. :)