Dřevo a dřevokazný hmyz

5.6.2012

 

Ahoj,

chtěl bych se s Vámi podělit o drobnou zkušenost co se týče dřeva a dřevokazného hmyzu.

U řeziva jsem záměrně požadoval, aby těžba a řezání proběhlo v zimě. A tak se opravdu stalo. Na konci března bylo všechno řezivo připravené, a tedy pár měsíců před příchodem tesařů pěkně proschlo. Během té doby se naimpregnovalo proti houbám, plísním a hmyzu. Takto připravené dřevo zatím nejeví žádné známky napadení dřevokazným hmyzem. Zřejmě proto, že je pěkně proschlé a díky zimní těžbě mělo i v sobě malý obsah vody. Čili ideál. Jen ta impregnace mírně opršela, protože dřevo bylo skladované volně venku.

U kulatiny však tomu bylo jinak. Měl jsem ze začátku problém kulatinu sehnat. Nakonec jsem jí sehnal až na konci dubna. Jenže takové dřevo už má v sobě hodně mízy. Poté, co se do dřeva pustili tesaři, aby z něj udělali pěkné hranaté trámky, se do něj pustili i tesaříci, aby z něj udělali malilinkaté piliny. Dřevo jsem impregnoval Lignofixem Profi (je zatraceně drahej!) a doufám tedy, že jsem tímto krokem s tesaříky skončil. No uvidíme, jakou to bude mít dohru.

 

No ale poučení pro Vás: URČITĚ udělejte maximum pro to, aby těžba veškerého dřeva na Váš dům proběhla v zimě, kdy má dřevo v sobě  minimum mízy. (Tedy to za předpokladu, že jej nebudete sušit na sušičce, ale jen na volném prostranství.) Předejdete tak mnoha problémům s ostatními živáčky, pro které je čerstvé dřevo lákavou pochoutkou. No oni ti naši předci dobře věděli, proč se dřevo má těžit jenom v zimě! :-//

 

Mějte krásné dny,
Honza.